Istoriniuose šaltinuose pirmą kartą Saldutiškio miestelio vardas paminėtas 1795 metais. Saldutiškis yra įsikūręs į pietryčius nuo Utenos, prie Vilniaus - Utenos geležinkelio. Miestelio vardas, priesagos -iškis vedinys, manoma, kilęs iš asmenvardžio. 1916 - 1918 m. buvo apskrities, 1920 - 1939 m. - Linkmenų, 1939 -1950 m. Saldutiškio valsčiaus centras.
Saldutiškio dvaras minimas 18 a. pabaigoje. Gyvenvietė pradėjo kurtis 1899 m., nutiesus Panevėžio-Švenčionėlių geležinkelį. Prieš I-ąjį pasaulinį karą dvaras priklausė karo inžinieriui Boleslovui Jaloveckiui, kuris pastatė dvaro rūmus su ūkio pastatais, užveisė turtingą parką, sodą ir gėlynus, o keletą miško kvartalų užsodino maumedžiais. Jo sūnus Mečislovas 1907 m. pabaigoje įsteigė Saldutiškio ūkio draugiją, kurios veikloje dalyvavo ir aplinkinių vietovių ūkininkai. Lietuvai atgavus nepriklausomybę ir vykdant Žemės reformą, dvaro centras atiteko savivaldybei ir Labanoro miškų urėdijai, o patys rūmai - besikuriančiai naujai parapijai. Saldutiškio Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapija įkurta 1923m. Bažnyčia pastatyta 1928 m. Pirmuoju klebonu buvo kunigas St. Švėgžda, kuris užsiėmė ir bažnyčios statyba. Šiam tikslui buvo pritaikytas akmeninis dvaro svirnas, ant kurio aukštų pamatų buvo pristatyta medinė bažnyčios dalis su dviem bokštais.
Miestelis pradėjo labiau augti, kai 1927 m. jame įsikūrė miško eksploatacijos įstaiga, nes siauruoju geležinkeliu buvo patogu išvežti miško medžiagas. Nuo 1924 m. veikė didelė lentpjūvė, kurioje dirbo apie 60 nuolatinių darbininkų. Lentpjūvė tiekdavo elektrą ne tik Saldutiškiui, bet ir aplinkiniams kaimams. 1934 m. miestelyje buvo pastatyti šaulių namai su sale, kurioje vykdavo vaidinimai, paskaitos ir kt. 1924 m. Saldutiškyje įkurta žemės ūkio mokykla, nuo 1928 m. veikė vaistinė, nuo 1930 m.- malūnas. Miestelyjė veikė ir vartotojų kooperatyvas, kelios parduotuvės, turgus. 1938 m. miestelio aikštė ir gatvės buvo išgrįstos, sutvarkyti šaligatviai. Iš Saldutiškio geležinkelio stoties vasarą į Kauno „Sodybos" bendrovę buvo vežamos Labanoro girios gėrybės - uogos ir grybai. Miestelyje buvo 50 namų, gyveno 9 žydų šeimos, kurios vertėsi prekyba ir žvejyba.


1940 m. Saldutiškyje buvo miškų urėdijos ir miškų eksploatacijos įstaigos, savivaldybė, pradžios mokykla, medicinos punktas, vaistinė, žemės ūkio kooperatyvas, nakvynės namai, kepykla, 8 parduotuvės, žemesnioji žemės ūkio mokykla, pasienio policijos mokykla, biblioteka ir kt. Aktyviai reiškėsi įvairios politinės ir visuomeninės organizacijos.
Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, bolševikai prieš II-ąjį pasaulinį karą ir po jo ištrėmė nemažai Saldutiškio gyventojų. Naciai išžudė miestelio žydus. Pokario metais prasidėjo aktyvi rezistencinė kova. Dar karo metais 1944 m. liepos 10 d. lentpjūvėje įvyko didelis partizanų mūšis su raudonarmiečiais. Kautynėse žuvo keliolika partizanų, o nežinomas jų skaičius sudegė lentpjūvėje. Saldutiškio apylinkėse veikė Lietuvos partizanų Tigro rinktinė.

(Kauno televizija 2012 ©)

Šaltiniai:

http://www.miestai.net/

http://lt.wikipedia.org/

Joomla templates by a4joomla